Левски победи отново любимата си жертва на "Герена" в последните години. "Сините" записаха 18-а поредна победа на своя стадион срещу Ботев, този път с 2:0, и си гарантираха втората позиция в края на редовния сезон.

Резултатът е още по-сладък за наставника на домакините Николай Митов, който през лятото беше изгонен от феновете на "жълто-черните", но сега им натри носовете, извеждайки тима си до успех. Головете за трите точки реализираха Роман Прохазка преди почивката и Бабатунде Адениджи след нея.

След този развой пък се изясни и кои ще са участниците в Топ 6 след разделянето на първенството. Ботев няма да е в в тази компания, след като изгуби шансове за шестицата и ще се бори за плейоф за Европа в долната осмица.

Мачът започна с двуостри атаки и към двете врати, но последната фаза куцаше на изпълнителите. Първият изстрел към една от двете врати дойде едва в 14-та минута, когато Франсис Нар стреля от дистанция, но прекалено неточно.

Още в следващата атака "канарчетата" отговориха подобаващо и се стигна до бърза контра, при която имаше две центрирания в наказателното поле на Николай Кръстев, но първо Фернандо Виана не успя да засече на сантиметри от опразнената врата, а после и Крум Стоянов се оказа в същата ситуация.

В 16-та минута се стигна и до откриването на резултата. Тогава Веселин Минев проби по левия фланг и намери през целия терен Роман Прохазка. Словакът намери перфектно топката от ждроб и ударът му от над 20 метра щеше да скъса мрежата - 1:0.

Веднага Ботев можеше да отвърне, но при първата си атака след инкасирания гол стигна само до разбъркване пред Николай Кръстев и в крайна сметка топката излезе в аут и не се стигна до опасен удар.

Най-чистият шанс за пловдивчани се откри в 27-та минута. Тогава Фернандо Виана намери Крум Стоянов в наказателното поле, но неговият удар прелетя встрани от вратата, въпреки че беше на 7-8 метра от голлинията.

В минутите до края на полувремето чистите възможности бяха за Левски. В 35-та минута Антонио Аниете си извоюва позиция за стрелба след самостоятелна акция, но ударът му беше хванат от вратаря.

В 42-та минута испанецът стреля от пряк свободен удар, но несериозно и високо над вратата. В следващата минута и Адениджи можеше да се разпише след грешка на Яя Меледже, но след фаул на Аниете в атака, възможността се разсъхна. Така почивката дойде с гол аванс на "сините".

След подновяването на играта левскарите имаха няколко възможности да удвоят преднината си. Роман Прохазка пропиля първия шанс в 47-та минута, а в 55-та дойде най-големият пропуск. Тогава Мехди Бурабия изненадващо центрира към него във вратарското поле и той беше оставен непокрит да стреля с глава. Топката обаче мина на сантиметри до гредата.

Но постоянството на "сините" даде резултат в 63-та минута. Тогава след продължителна атака топката стигна до Антон Огнянов отляво на наказателното поле и той центрира към Бабатунде Адениджи, който от вратарското поле прониза мрежата за 2:0.

Последваха няколко хубави шанса за Ботев. Но първо в 72-та минута удар на Радослав Терзиев с глава от вратарското поле беше избит от Кръстев. Три минути след това младият страж сбърка с изчистването и подари топката на Фернандо Виана, но той стреля над вратата.

Хаотичният и неособено силен натиск на "канарчетата" до края на мача не доведе до нещо опасно пред Николай Кръстев. Така резултатът се запази до края и така Левски се добра до успеха, който му гарантира второто място преди плейофите, защото са с пет повече пред преследвача ЦСКА. Ботев остава седми и няма шанс да изпревари Дунав от Топ 6.

Левски: Николай Кръстев, Веселин Минев, Сърджан Лукин, Георги Костадинов, Давид Яблонски, Франсис Нар, Мехди Бурабия, Роман Прохазка, Антон Огнянов, Антонио Аниете, Бабатунде Адениджи;

Резерви: Божидар Митрев, Александър Др. Александров, Димитър Пиргов, Александър Ем. Александров, Божидар Краев, Джереми Де Ноойер, Амаду Сукуна;

Ботев: Иван Чворович, Крум Стоянов, Радослав Терзиев, Виктор Генев, Лазар Марин, Цветомир Панов, Лъчезар Балтанов, Антонио Вутов, Тодор Неделев, Меледже Омнебес, Фернандо Виана;

Резерви: Георги Георгиев, Радослав Апостолов, Кристиан Димитров, Омар Косоко, Борис Тютюков, Серкан Юсеин, Фелипе Бризола.