Левски направи сериозна крачка към плейофите в Лига на конференциите. "Сините" победиха много трудно с 1:0 като гост Хамрун Спартанс в първи мач от третия предварителен кръг на турнира. Единственото попадение в срещата вкара Филип Кръстев в петата минута на добавеното време. Халфът пропусна дузпа в началото на мача, когато ударът му срещна гредата.

Успехът на столичани дойде след доста усилия. Тимът на Станимир Стоилов създаде няколко добри възможности за гол, но ударите на играчите в синьо не намираха целта. Малтийците успяха да спрат донякъде Уелтън и Роналдо, което изолира от играта и Билал Бари. В същото време домакините също имаха своите шансове, а в 60-ата минута Николай Михайлов блесна с отлична намеса след удар на Додо.

Реваншът между двата отбора е след седмица на стадион "Георги Аспарухов", а победителят ще срещне загубилия от АЕК Ларнака и Партизан в битка за място в груповата фаза на турнира.

Десислава Комарова
82 снимки

Двубоят започна с добра възможност за "сините". Пресата на триото в предни позиции Бари, Уелтън и Роналдо даде резултат и домакините сбъркаха при изнасянето на топката. Бари пресече и подаде към Уелтън, който отправи удар, но след рикошет кълбото излезе в корнер. В 8-ата минута столичният гранд пропусна нов шанс за гол. Георги Миланов пусна магичен извеждащ пас за Уелтън. Бразилецът се озова сам срещу Хенри Бонело и отправи удар, който попадна в тялото на вратаря.

В 10-ата минута Левски получи право да изпълни дузпа. Георги Миланов изпълни корнер, при което Матю Гюламие задържа Билал Бари в наказателното поле. Главният рефер Вили Делажо веднага посочи бялата точка. Зад топката застана Филип Кръстев, който прати вратаря в обрания ъгъл, но топката срещна дясната греда.

В 20-ата минута Уелтън получи от Миланов отляво, финтира противников футболист, навлезе навътре и отправи удар, който мина покрай вратата. Хамрун погледна малко по-смело към вратата на гостите и стигна до корнер в 29-ата минута. Николай Михайлов успя да избие, но топката стигна Джони на границата на наказателното поле. Бразилецът отправи удар с глава, който стражът на "сините" успя да избие в нов ъглов удар. Левски отговори с мощен пробив на Уелтън отляво. Фланговият нападател навърза двама защитници на малтийците, но миг преди да намери оставения непокрит Роналдо, топката му беше избита.

В 38-ата минута "сините" пропуснаха нов златен шанс за гол. Цунами се озова на отлична стрелкова позиция след центриране от корнер. Бразилецът отправи удар с глава, но топката мина опасно покрай вратата на Бонело. В 44-ата минута Хосе Кордоба фаулира Джони отдясно на наказателното поле. Домакините получиха пряк свободен удар, а зад топката застана Роко Прша. Хърватинът отправи коварен удар, който Михайлов успя да избие.

Домакините бяха по-активни в началните минути след почивката. В 48-ата минута Кордоба изби с глава след центриране от корнер. Топката стигнао до Огнйен Бйеличич, които стреля силно, но над вратата. Малко след това слаб удар на Роналдо не затрудни Бонело.

Левски

източник: Sofascore

След час игра Михайлов се отличи със страхотно спасяване. Джони беше изпуснат от Цунами и Кордоба и проби отдясно. Бразилецът намери оставения непокрит в наказателното поле Додо, който отправи силен удар, но стражът на "сините" спаси. В 65-ата минута "сините" получиха пряк свободен удар пред наказателното поле на домакините. Зад топката застана Миланов, но ударът му срещна стената.

Три минути по-късно Левски осъществи отлична многоходова атака. Цунами намери Бари, който пусна за Уелтън, а бразилецът с фалцов удар стреля над вратата. В 72-ата минута Хамрун поиска дузпа за нарушение срещу Стив Борг след центриране от корнер, но главният рефер не уважи претенциите на малтийците.

В 79-ата минута Кордоба спря опит за контраатака на Хамрун и подаде към резервата Марин Петков отдясно. Младокът опита удар, но над вратата. В добавеното време на мача Кръстев проби отдясно, но не успя да намери свой съотборник.

В петата минута от продължението крепостта на домакините падна. Краев отправи удар от далечна дистанция. Топката рикошира в противников защитник и се озова в Кръстев, който от десетина метра нямаше как да сбърка - 0:1.

Хамрун Спартанс - Левски 0:1

0:1 Филип Кръстев (90+5)

Хамрун Спартанс: 1. Хенри Бонело, 4. Стив Борг /к/, 91. Емерсон, 27. Огнйен Бйеличич, 28. Хуан Корболан (88 - 30. Карл Микалеф), 94. Райън Камензули, 12. Роко Прша (81 - 7. Люк Монтебло), 6. Матю Гюламие, 63. Джони (68 - 22. Муса Соу), 9. Елвис Машике (68 - 35. Игор Неделкович), 10. Додо (81 - 3. Бруно Домингош)

Резерви: 13. Стив Султана, 3. Бруно Домингош, 7. Люк Монтебло, 8. Бьорн Бухагиар, 14. Родриго Калегари, 17. Винисиус, 20. Матео Феделе, 22. Муса Соу, 30. Карл Микалеф, 33. Зерон Азопарди, 35. Игор Неделкович, 77. Матю Мифсуд

Треньор: Бранко Нишевич

Левски: 13. Николай Михайлов /к/, 5. Келиан ван дер Каап, 23. Ноа Сонко Сундберг, 33. Хосе Кордоба, 2. Жереми Петрис, 6. Цунами, 7. Георги Миланов (80 - 8. Андриан Краев), 30. Филип Кръстев, 17. Уелтън, 18. Роналдо (78 - 88. Марин Петков), 20. Билал Бари (80 - 14. Илиян Стефанов)

Резерви: 1. Пламен Андреев, 12. Йоан Загоров, 22. Патрик-Габриел Галчев, 4. Нейтън Олдър, 8. Андриан Краев, 14. Илиян Стефанов, 27. Асен Митков, 88. Марин Петков, 10. Ивелин Попов

Треньор: Станимир Стоилов

Ж.к.: Стив Борг, Матю Гюламие (Хамрун Спартанс); Хосе Кордоба (Левски)

Съдия: Вили Делажо

Стадион: "Та Али"