Отборът на Левски записа първа шампионатна победа след завръщането на Станимир Стоилов начело на тима. Тази вечер "сините" трябваше да правят обрат като гост на Локомотив София и успяха да ги победят с резултат 2:1 в столичното дерби от 11-ия кръг на родната efbet Лига. Октавио Мерло откри още във втората, но Здравко Димитров изравни в 37-ата минута. Билал Бари донесе пълния обрат за "сините" с първия си гол в официален мач за клуба в 57-ата, а вратарят Николай Михайлов спаси дузпа, изпълнена от Пламен Крачунов в 71-ата минута, с което донесоха трите точки за "сините".

Антон Узунов
48 снимки

Срещата започна удрано за "железничарите", които поведоха след по-малко от две минути игра и пропуснаха още един-два шанса да удвоят резултата. В средата на полувремето "сините" се събудиха и успяха да изравнят малко преди края на частта. През второто полувреме гостите успяха да обърнат развоя на мача, а след това и капитанът на тима Михайлов спаси дузпа,което се оказа и решаващо за крайния изход от двубоя.

С този успех Левски се изкачи до осмата позиция и събра актив от 11 точки. Локомотив пък е позиция по-нагоре с 13 пункта. В следващия кръг възпитаниците на Иван Колев гостуват на Царско село, докато тези на Станимир Стоилов приемат Пирин Благоевград.

КЛАСИРАНЕ В efbet ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Отзивите след двубоя:

Михайлов раздразнен след победата: Отново не се получават много неща​

Иван Колев: Жалко, това бе най-добрият ни мач досега​

Мъри Стоилов критичен след победата: Не играхме добре, не съм доволен​

Иво Ивков: Важна победа, която ще ни даде това, което липсва – малко самочувствие​

За "железничариите" на вратата стартира Александър Любенов, а в защита пред него бяха Селсо Рапосо, Йоргос Кацикас, Пламен Крачунов и Мики Орачев. В халфовата линия действаха Божидар Кацаров и Матеус Дуарте. По фланговете пък бяха Александър Александров и Вирджил Пинсон, а на върха на атаката - Илия Димитров, подпомаган от Октавио.

На вратата за “сините” застана Николай Михайлов, а пред него в защита са Драган Михайлович, Гьоко Зайков, Христос Шелис и Иван Горанов. В халфовата линия действааха близнаците Радослав и Борислав Цоневи, по фланговете - Георги Миланов и Здравко Димитров, а атаката беше водена от Билал Бари, подпомаган от Андриан Краев.

Домакините стартираха ударно и още преди да са изтекли и 90 секунди от срещата те откриха резултата. Александър Александров получи топката отдясно пред наказателното поле, навлезе в него и стреля към далечния ъгъл, получи се рикошет в играч на гостите и кълбото се отби от напречната греда зад Николай Михайлов. Топката тупна и попадна на пътя на Октавио, който отблизо матира стража на Левски. Попадението беше разгледано със системата ВАР за засада, но такава нямаше и то бе зачетено - 1:0.

"Железничарите" наложиха сериозен натиск и само две минути след гола имаха нов шанс. Виржил Пинсон проби отляво и опита да центрира, но Христо Шелис блокира. Топката се върна в Пинсон, който стреля към далечния ъгъл, но в аут.

60 секунди по-късно Михайлов трябваше да спасява нов удар към вратата си. Отново Александров шутира силно от дистанция, но този път стражът на "сините" парира изстрела.

Първият удар към вратата на Александър Любенов дойде в 22-ата минута, когато Драган Михайлович комбинира с Георги Миланов пред наказателното поле, който стреля, но над вратата.

Четири минути след това Локомотив пропусна страхотна възможност да удвои резултата. Мики Орачев центрира отляво в наказателното поле, където Гьоко Зайков увисна, а Илия Димитров засече с глава от няколко метра, но право в ръцете на Михайлов.

Emona Tsoncheva / LAP.bg
69 снимки

След точно половин час игра Левски имаше страхотен шанс да изравни резултата. Билал Бари направи чудесно двойно с Борислав Цонев, а нападателят проби на скорост отляво в наказателното поле, преодоля Пламен Крачунов и останал сам срещу Любенов стреля в близкия му ъгъл, но топката се оплете от външната страна на мрежата.

Левски се посъбуди и успя да изравни спървия си точен удар в 37-та минута. Михайлович центрира отдясно в наказателното поле, топката бе изчистена, но попадна в краката на Миланов, който веднага комбинира с Боби Цонев пред наказателното поле. Десетката на „сините“ пък моментално изведе Здравко Димитров отляво в пеналтерията, който с хубав удар с левия крак в далечния ъгъл по тревата изравни – 1:1.

Минута преди края на първата част "сините" имаха шанс да направят пълен обрат. Здравко Димитров получи от Борислав Цонев отляво, проби отлично, влезе в наказателното поле, премина покрай Крачунов и шутира, но Любенов изби. Впоследствие топката се удари в Бари, който не успя да направи точно добавка и защитник изчисти.

В добавеното време на първото полувреме Крачунов засече с глава едно далечно центриране, но Михайлов изби в корнер.

Пет минути след началото на втората част домакините имаха претенции за дузпа. При ситуацията Пинсон комбинира с Илия Димитров пред наказателното поле. Нападателят навлезе в него, но бе спрян от Шелис. Главният съдия подмина ситуацията, но домакините веднага поискаха да бъде отсъден наказателен удар. Ситуацията беше преразгледана със системата ВАР, която потвърди, че дузпа няма да бъде отсъдена.

Левски стигна до пълния обрат в 57-ата минута, когато Билал Бари отбеляза първото си попадение в официален мач за „сините“. Нападателят получи дълъг пас от Андриан Краев, напредна и с чудене диагонален удар в далечния ъгъл донесе пълния обрат за гостите. Голът бе разгледан и със ситемата ВАР, но попадението бе зачетено. Интерсното е, че мароканският нападател трябваше да чака 26 срещи в шампионата преди да вкара първото си попадение.

Двадесет минути преди края на срещата домакините получиха дузпа за игра с ръка на Драган Михайлович в наказателното поле в опит да попречи на Димитров да отправи удар с глава. След дълга проверка със системата ВАР главният съдия Гидженов сам разгледа ситуацията и отсъди наказателния удар. Пламен Крачунов се зае с изпълнението и стреля по тревата в десния ъгъл на Михайлов, който обаче спаси отлично с една ръка в корнер.

В 73-ата минута Билал Бари получи подаване отдясно в наказателното поле, но се подхлъзна точно, когато отправи изстрел, който прелетя над вратата.

Шест минути по-късно след хубав рейд на Марин Петков отдясно, крилото на „сините“ влезе в наказателното поле и шутира опасно, но покрай лявата греда на Любенов.

В 87-ата минута Александър Александров стреля директно от далечен пряк свободен удар, но право в ръцете на Ники Михайлов.

До края на мача Локомотив натисна в търсене на изравняването, като Илия Димитров не успя да засече топката пред вратата на Михайлов след центриране отдясно в последните секунди. Така Левски записа обрат и първ победа в шампионата след завръщането на Мъри Стоилов.

FT | ЛОКОМОТИВ СОФИЯ – ЛЕВСКИ  1:2

1:0 Октавио Мерло 2'

1:1 Здравко Димитров 37'

1:2 Билал Бари 57'

Пропусната дузпа: Пламен Крачунов (спасяване на Николай Михайлов) 71'

Стартови състави на двата отбора:

ЛОКОМОТИВ СОФИЯ (4-2-3-1): 24. Александър Любенов - 6. Пламен Крачунов, 5. Георгиос Катсикас, 89. Матеус Дуарте (78' - 10. Валентин Николов), 13. Селсо Рапосо ж.к. (88' - 26. Красимир Милошев) - 58. Октавио Мерло, 4. Мики Орачев (к) - 7. Александър Александров ж.к., 71. Божидар Кацаров ж.к., 19. Илия Димитров - 93. Виржил Пинсон (88' - 9. Карим Бухмиди)

Старши треньор: Иван Колев

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): 13. Николай Михайлов (к) - 2. Иван Горанов ж.к., 5. Христос Шелис, 3. Гьоко Зайков, 91. Драган Михайлович ж.к. - 89. Андриан Краев ж.к., 21. Радослав Цонев (54' - 88. Морин Петков) - 11. Здравко Димитров ж.к., 10. Борислав Цонев (74' - 20. Димитър Костадинов), 7. Георги Миланов ж.к. - 19. Билал Бари (80' - 79. Мартин Петков)